DUYURULAR > TURİZMCİLERLE TÜRK - JAPON BASINI BULUŞTU

BODER'in Diamond of Bodrum Otel'de düzenlediği sezona veda kokteylinde Bodrum Yarımadasında bulunan otel işletmecileri, yöneticileri, Bodrum'a gelen Japon medya mensupları ile Bodrum Ulusal ve Yerel basın mensupları bir araya geldi. Kokteylde açılış konuşmasını yapan Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Halil Özyurt, Bodrum'da turizmdeki artış büyük ölçüde katkısı olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'a teşekkür etmesinin ardından; "Bu çalışmalar neticesinde 2000 yılından bu güne kadar, turizm de çok yol kat ettik, Kuzey Avrupalı turistler dahil, 2011 yılında 70 bin kişilik yeni bir Pazar oluşturulduk.

Turizm bakanlığına sunduğumuz planda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin revizyonu için düşük faizli, uzun vadeli kredilerin, gerekliliğini anlattık. Kendilerinden bu konu için kanuni düzenlemeleri bir an önce yapmalarını istedik. Kısa zamanda neticelenmesini de ümit ediyoruz. Bodrum'da düzenlenen festivallere, toplantılara, yarışmalara da destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Bodrum'un tarihini, kültürünü ve otellerimizi tanıtan, BODER kitapçığını beş ayrı dilde basıp, katılacak olduğumuz yurt içi ve yurt dışı fuarlarında dağıtacağız. Yeni alternatif pazarlar için uğraş vereceğiz. Derneğimizin encümenin de yer aldığı, Turizm alt yapı birliğinde, katı atıklar merkezinin yer tespiti yapılmıştır ve bu Bodrum için çok önemli bir projedir ve bu tesis 2012 yılında hizmete girecektir. Bu gecenin düzenlenmesinde bizlere katkı veren, Diamond otel personeline ve Tepe Klinik'e BODER olarak teşekkür ediyoruz" dedi.

BODER'in düzenlediği sezona veda kokteylinde Japon Basın mensupları oraya gelen misafirler ile kısa sürede kaynaştılar. Japon Gazeteci ve editörler, Bodrum'da olmaktan ayrıca çok mutlu olduklarını Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Halil Özyurt'a belirttiler. Başkan Özyurt Japon misafirleri ile ilgili yaptığı açıklamada "Geçtiğimiz haftalarda Japonya'da gerçekleşen turizm fuarında tanıtılan Muğla yöresi Japonların ilgisini çekmeye başladı. Japonya'nın önde gelen dergi, gazete ve haber ajansları inceleme gezisi için Bodruma da geldiler" dedi.


Bodrum'a Hayranlıklarını Dile Getirdiler…

6 kişilik Japon gazeteci grubu Bodrum'un tarihi çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra BODER'in sezona veda kokteylinde Bodrum Yarımadasında bulunan otel işletmecileri, yöneticileri ile bir araya geldiler Japon gazeteciler, Bodrumlu otelcilerden, tarihi kentin geçmişi hakkında bilgiler de edindiler. Pavone günlük yaşam Dergisi Editörü-Fotoğrafçısı Masa Ohasi, Azur turizm ve seyahat Dergisi Editörü Manami Akasaka, Azur Dergisi Fotoğrafçısı Toru Hiraiwa, Hainichi Gazetesi Editörü Yoshinori Matsuda, Elçilik Yetkilisi Junko Kajihara, Jiji Haber Ajansı Editörü Yukie Tsuriga'nın yer aldığı heyet Bodrum'da çekimler gerçekleştirdi. Bodrum'a hayran kalan Japon misafirler; güneş, kum, deniz ve kültür açısından bölgeye geniş yer vereceklerini kaydettiler.

Bodrum'da mavi ve yeşile hayran kalan gazeteciler, Kapadokya ve İstanbul'dan sonra Akdeniz kıyılarının da yeni bir hedef oluşturacağını söylediler. Azur Dergisi Fotoğrafçısı Toru Hiraiwa yaptığı açıklamada, "Bodrum'u çok beğendik. Deniz, güneş ve kum harika. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu eşsiz bir güzelliğe sahip. Yaptığımız haberlerin ardından Bodrum, Japonların dikkatini daha da çekecektir. Yazdığımız yazılarda plaj ve güneşin güzelliğini anlatacağız" dedi. Jiji Haber Ajansı Editörü Yukie Tsuriga da açıklamasında, "Bizim için İstanbul, Türkiye geneli bir yer gibiydi. Buranın bir tatil bölgesi olduğunu gördük. Yeşil bol, deniz güzel. Benim kafamda çıplak dağ görüntüsü vardı. Buraya gelince bütün izlenimlerim değişti. Benim kafamda Türkiye hep Kapadokya ve İstanbul olarak vardı. Şimdi bunun içinde Akdeniz de yer alıyor" dedi. Elçilik Yetkilisi Junko Kajihara, "2010 Türkiye'de Japon yılı. Bu sayede Türkiye ve Japonya arasında dostluk ilişkileri kuvvetlendi. Ertuğrul Firkateyninin batışının 120. yıldönümü. Yapılan etkinlikler dolayısıyla iki ülke arasında yakınlaşma var. Japonların Türkiye'ye olan ilgisi artmaya başladı. Geçen yıla oranla Türkiye'ye gelen Japon turist sayısı yüzde 40 artış var. Bundan sonra bu sayı artacaktır" dedi.


Halil Özyurt Bodrum 6000 yıllık geçmişi olan ve tarihte birçok yeniliklere imza atmış bir kenttir…
Japon Basın mensupları yaptıkları toplu açıklamada; "Japonların klasik destinasyonları var. Anadolu, Kapadokya vs, geziler gibi Ama biz bu gün buradayız ve bu amaçla ayrıca Marmaris ve Bodrum gibi Akdeniz'de yer alan güzellikleri de tanıtmak istiyoruz. Buraları bilinmeyen tarihi ve doğası ile birlikte pazarlanmalıdır. Mesela Fethiye'nin Kayaköy'ü Bodrum'un Kalesi, Mozolyum'u gibi tanıtılacak tarih ile turist sayısında bir patlama yaşanabilir. Amacımız kültür turizmini tanıtmak ve buna yönelik kültür turlarının satılmasını sağlamak için, reklam yapmak. Biz dergi ve gazetelerimize fotoğraf ve yazılar gönderilerek tanıtım yapacağız" dedi. Bodrum'un tarihi ile ilgili birçok bilgi verildiğini belirten, Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Halil Özyurt ise; "Japon misafirlerimizin Bodrum'u bilmemeleri geç kalınmış bir olay ve bizlerde onlara Bodrum'u tanıtmak için halkımız, acentelerimiz ve yöneticilerimizle var gücümüzle çalışmaktayız. Bodrum 6000 yıllık geçmişi olan ve tarihte birçok yeniliklere imza atmış bir kenttir. Mesela Kos'lu Hipokrat Bodrum'u bir ecza deposu gibi kullanarak, burada yetişen otlardan çeşitli hastalıklara iyi gelen ilaçlar yapmıştır. Japonlar kültüre çok önem veren bir toplum ve biz onları BODER olarak Bodrum'a getirmek için uğraşıyoruz, Japon mensuplarını ağırlamamız bir başlangıçtır. Bodrum'da 3 gün boyunca kalacak olan Japon Medya mensuplarını Gümbet Asarlık Beach otelinde ağırlıyoruz. Kendilerinin misafirliklerinin bitmesinin ardından Bodrum'dan İstanbul'a dönecekler" dedi. Gecede ayrıca Diamond of Bodrum Otel ve Tepe Klinik yöneticilerine desteklerinden dolayı BODER Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği tarafından birer adet plaket verildi.

 
TURİZMCİLERLE TÜRK - JAPON BASINI BULUŞTU