DUYURULAR > BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI

 

   15-17 Haziran 2012 Tarihleri arasında  Çin Halk Cumhuriyetinin başşehri Pekin  de düzenlenen BİTE Pekin  turizm fuarına Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) Bodrum’u tanıtmak amacıyla katıldı.Ege konsepti şeklinde hazırlanan,mavi ve beyaz renklerin hakim olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı standında Türkiye den yalnız Bodrum yer aldı.
     Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı Başkan Yardımcısı Halil Özyurt başkanlığında fuarda görev alan heyet Bodrum Kaymakamı Dr.Mehmet Gödekmerdan’ı fuarda yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmek üzere ziyaret etti.Bodrum Kaymakamı Dr.Mehmet Gödekmerdan Çin Halk Cumhuriyetinin turizm açısından çok önemli bir ülke olduğunu Çin de yapılacak olan fuarlara mutlaka iştirak edilmesi gerektiğini ve Bodrum’un bu pastadan pay alabilmesi için Kasım 2012 de Shangay da yapılacak fuar için şimdiden hazırlıkların başlatılması gerektiğini belirtti.
     Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda yapmış olduğu atılımlar ve politikalarla dünyanın en önemli ekonomik güçü haline gelmiştir.
     Dünya da en çok seyahat eden ülkelerin başında gelen Çin Halk Cumhuriyetinde istikrarlı bir tanıtım stratejisi uygulandığında önümüzdeki yıllarda Bodrum da Çinli turistleri görmek zor olmayacaktır.
     Çin Halk Cumhuriyetinin nüfusu 1.5 Milyardır.Çinde 350 milyon kadar ekonomik durumu iyi olan Çinli vatandaş bulunmaktadır.2012 yılında 70 milyon Çinlinin yurtdışına çıkmayı planladığı tahmin edilmektedir.Çin vatandaşlarının büyük bir kısmı Hong Kong,Macau ve komşu ülkelere gitmektedirler.Avrupa ya giden Çinli turist sayısı 690.000 dir.2011 yılında Türkiye ye 100.000 Bodrum’a 58 kişi gelmiştir.
    Çinli turistlerin Türkiye ve Bodrum’a gelmelerini sağlamak için istikrarlı bir şekilde tanıtım yapılması gerekmekte ayrıca Avrupa vatandaşlarına olduğu gibi vize kolaylığı sağlanmalıdır.
      Bodrum Tanıtma Vakfı hazırladığı Çince broşürler,DVD ler ve promosyon malzemelerini fuarda   ziyaretçilere dağıtmış ve Bodrum standı yoğun ilgi görmüştür.Bodrum standında Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden Doç.Dr.İpek Altınbaşak tarafından standımızı ziyaret eden Çinli ziyaretçilerin doldurmaları için Türkiye ve Bodrum turizmi ile ilgili anket çalışması yapılmıştır.
      China National Convention Center konferans salonunda 55 tur operatörü,seyahat acentası ve turizm gazetecisinin katılımlarıyla Bodrum ile ilgili sunum yapılmıştır.
     Çin Halk Cumhuriyetinde ki turizm pastasından pay alabilmek için Yunanistan,Portekiz,İspanya,Maldivler,İsrail ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler yoğun çaba sarfetmektedirler.Türkiye nin tanıtımı Çin de yeterince yapılmadığından dolayı Çinliler tarafından Ege kıyılarının Yunanistana ait olduğu düşünülmektedir.
    Yurtdışına gezi amacıyla çıkacak Çinli turistler için mesafe ve para önemli olmadığından dolayı istikrarlı  bir tanıtımla Bodrum’a Çinli turistlerin geleceği düşünülmektedir.Çinli turistler tarih,kültür,deniz ve eğlencenin olduğu yerleri tercih etmektedirler.
BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI BODRUM ÇİN HALK CUMHURİYETİNDE TANITILDI