DUYURULAR > BODRUM HOLLANDA FUARINDA

10-15 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı’nda Bodrum’u BOYTAV 70 m2’lik bir stantla tanıtıyor. Bodrum’un temsil edildiği fuar standı; Armonia Holiday Village & Spa, Aegean Dream Resort, Bodrum Holiday Resort & Spa, Işıl Club Milta-Bodrum, La Blanche  Resort&Spa, Kadıkale Resort Spa&Wellness, Gardens of Babylon, Hotel Samara, Forever Club, Hotel Delta Beach Resort, İzer Hotel&Beach Club, ANB Travel ve Sundance destekleriyle gerçekleşti. Fuara katkı sağlayan otellerin yöneticileri dışında BOYTAV Genel Sekreteri Cemil Bayraktar, BODER Başkanı Halil Özyurt’ta Bodrum kafilesinde yer aldı.

ÇEKİLİŞE BÜYÜK İLGİ
Fuarın 3. Gününde Bodrum standında düzenlenen 1 haftalık tatil çekişine Hollandalılar’ın ilgisi büyük oldu. Yaklaşık 1.500 adet çekiliş bileti kısa sürede tükendi. Çekiliş sonucunda 10 çift, Işıl Club Milta-Bodrum, Kefaluka Resort, Hotel Samara, Hotel Delta Beach Resort, Paloma Hotel Gümbet, Club La Luna, Bitez Garden Life, Green House Apart Hotel, Aegean Dream Resort Hotel ve Club Armonia’dan birer haftalık Herşey Dahil yaz tatili kazandı. Fuara katılan ziyaretçilerin çekilişi yaptığı piyangoyu kazanan Hollandalılar büyük sevinç yaşadı, bazıları mutluluk gözyaşı döküp haberi yakınlarıyla paylaştı.

Bodrum’u her zaman duyduğunu ve gitmek istediğini belirten Irıs Krus, çekilişi kazanmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek; “Her zaman merak ettiğim, televizyonlardan izlediğim Bodrum’a bu yıl gideceğim. Türkiye’de ve Bodrum’da tatil yapmak çok heyecan verici olacak. Giden arkadaşlarım tatillerini, Bodrum’u sürekli anlatıyor. Bu sene tatil dönüşünde ben de onlara Bodrum’u anlatacağım” dedi.

2011 yılında Hollanda’dan Bodrum’a havayoluyla 115.879 turist geldiğini belirten Bodrum Belediyesi ve BOYTAV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon,  Hollanda’da tur operatörleriyle yapılan görüşmeler sonucunda 2012’de bu sayının daha da artacağını belirtti. Utrecht Turizm Fuarı’na çok önem verdiklerini, Bodrum standının fuarın en dikkat çeken stantlarından biri olduğunu belirten Kocadon; “Her geçen yıl Hollanda’dan Bodrum’a gelen turist sayısı artıyor. Hollandalı turist ayrıca en çok para harcayan turist gruplarından biri. Fuarın 3. Günü vermiş olduğumuz tatil hediyesi bu ilgiyi daha da arttırıyor. Türk-Hollanda ilişkilerinin başlamasının 400. Yılı olan bu yıl Bodrum’a daha çok Hollandalı turistin geleceğini görüyoruz. Bu yönde Utrecht Turizm Fuarı’nda işletmelerimiz çok önemli bağlantılar yaptı. Türkiye standı dışında 80 bin liralık bir harcamayla oluşturduğumuz Bodrum standıyla Bodrum olarak direkt tanıtım yapıyoruz. Sadece Hollanda’da değil tüm önemli yurtdışı turizm fuarlarında da Bodrum olarak ayrı bir standımız olacak” dedi. Mehmet Kocadon ayrıca Milas Bodrum Havalimanı’nın genişletilmesi çalışmalarına da dikkat çekerek; “ Milas – Bodrum Havalimanı’na da büyük bir yatırım yapılıyor. Havalimanının inşaatı bittiğinde turizm fuarlarına onlarla birlikte katılacağız. Biz Bodrum’u pazarlarken onlar da Milas – Bodrum Havalimanı’nı pazarlayacaklar. Bu sayede Bodrum’a hem yazın hem de kışın çok daha fazla uçak inecek. Amacımız sadece yaz değil kış aylarında da dünyanın en güzel turizm şehri Bodrum’a turist getirebilmek” dedi.

 15 Ocak’a kadar sürecek olan  Utrecht Turizm fuarına 150 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

TURİZMDE HOLLANDA
Hollanda’dan 1 yılda yurtdışına çıkış yapan toplam turist sayısının 18.4 milyon kişi olduğu öğrenildi. Hollandalı turistler daha çok 4 - 5 yıldızlı oteller  ve tatil köylerini tercih ederken ortalama tatil süreleri 10 gün civarında. Yurt dışında çıkış yapan bir Hollandalı’nın ortalama harcama tutarları 800 Euro. Hollandalılar’ın tatil için en çok tercih ettikleri ülkeler; Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, Avusturya, İtalya, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere olup, Bodrum’a gelen Hollandalı sayısında her geçen yıl artış gözlenmekte. Bodrum’un Hollandalı turist için cazibe merkesi haline gelmesinden dolayı Bodrum her yıl Utrecht Turizm Fuarı’nda önemli tanıtımlar yapıyor ve gerek turizm şirketlerinden, gerekse de Hollandalılar’dan büyük ilgi görüyor.

BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA BODRUM HOLLANDA FUARINDA