DUYURULAR > BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan ITB Berlin Turizm Borsası Fuarın’na Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) katıldı. 9-13 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlenen turizm fuarında iki ayrı holde 60 m2lik iki standda Bodrum tanıtıldı. Bodrum standında Kefaluka Resort Bodrum, La Blanche Resort&Spa, Bodrum Holiday Resort&Spa, Bodrum Işıl Milta Clup, Magnific Hotel ve Barbaros Yachting yer alarak Bodrum’un Berlin’de tanıtılması için büyük çaba harcadılar. Yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda 2011 yılında Bodrum’a gelecek Alman turist sayısının arttırılması hedeflenmektedir.
Bodrum Belediye Başkanı ve BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon, ITB Berlin Turizm Borsası Fuarına katılarak tanıtım çalışmalarının başarılı geçmesi için yoğun çaba sarfetti. Başkan Mehmet Kocadon, Alman turist sayısının arttırılması için tanıtım çalışmalarının istikrarlı bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğini belirtti. Bodrum’un altyapı çalışmalarının turistleri daha iyi ağırlayabilecek seviyeye getirilmesi için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.
Alman turistler rezervasyonlarını 3 ila 6 ay önceden yapma eğilimindedirler. Bununla birlikte son dakika rezervasyonlarında son yıllarda önemli bir artış görülmektedir. Rezervasyonlarını daha çok seyehat acentaları ve internet üzerinden gerçekleştirmekle beraber bireysel seyahatlerin de hızla arttığı gözlemlenmektedir.
2010 yılında Bodrum’a gelen turistlerin milliyetlerine göre dağılımında Almanya altıncı sırada olup, 40.864 kişi Bodrum’u ziyaret etmiştir. Almanya sırasıyla İspanya, İtalya, Avusturya, Türkiye ve Fransa’ya turist göndermektedir. Alman turistler tatil köyleri ve 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı tercih etmekte ve deniz, kum, güneş, kültür turları, sağlık ve termal turizm türlerine eğilim göstermektedirler.
Alman turistlerle yapılan görüşmelerde Bodrum’u tercih etmelerinin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz; dalış, yelken ve sörf gibi su sporlarına uygun olması, tarihi ve kültürel değerlere sahip olması, eğlence hayatına ilişkin geniş olanaklar sunması, mavi yolculuğun dünya genelinde bilindiği ve butik otellerle tarihi mekanların bir arada bulunmasıdır.

BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA BODRUM ITB BERLİN TURİZM FUARINDA