DUYURULAR > BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA

BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA

 


11-13 Şubat 2011 tarihlerinde Kopenhag’da düzenlenen Ferie Turizm Fuarı’na katılan Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) ve Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt Bodrum’u Danimarkalılara tanıtarak Bodrum’a daha fazla turist gelmesi için çalışmalar yaptı. Bodrum Belediye Başkanı ve BOYTAV başkanı Mehmet KOCADON 2010 yılında Bodrum’a gelen 20.872 Danimarkalı turist sayısının 2011 yılında arttırmak için yoğun çaba sarfediğini belirtti. BOYTAV Başkanı Mehmet KOCADON yaz aylarında Danimarka Thomas Cook tur operatörü yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını ve Bodrum’da Danimarkalı turist sayısının arttırılması için her türlü desteğin verileceğini belirtti.

Türkiye’yi tercih eden İskandinav turistler seyahatlerinin büyük bir bölümünü deniz, güneş, kum unsurlarını içeren kıyı turizmi amacıyla öncelikle Antalya bölgesi, Marmaris ve Kuşadası’nı takiben Bodrum’a gerçekleştirmektedir. İskandinav pazarında Türkiye yaz destinasyonu sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Küresel boyutta yaşanan sıkıntılara rağmen, İskandinav ülkelerinin sosyal devlet yapılarından kaynaklanan avantaj dolayısıyla halkın gelir düzeyinde dramatik düşüşler görülmemekle birlikte iklim koşulları ve genel sosyal güvenlik yapısı nedeniyle ülkede ertelenmesi en son düşünülecek ihtiyacın tatile çıkmak olduğu yönündeki anlayış devam etmektedir.

Danimarkalılar tatile günde ortalama kişi başı 100 dolar ayırmaktadırlar. Danimarkalı turistler ocak ile mayıs ayları arası dönemde tatil kararı almakta ve ağırlıklı olarak her şey dahil sistemi tercih etmektedirler. Danirmarkalı turistlerin en önemli özelliği yılda ortalama 3 kez tatile çıkmaları ve tatil süresince otel dışı aktivite ihtiyacı içinde bulunmalarıdır.

BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA BOYTAV DANİMARKA TURİZM FUARINDA