DUYURULAR > PARİS DENİZCİLİK FUARI

Bodrum’u tanıtmak, Bodrum’a gelecek Fransız turist sayısını ve turizm gelirlerini arttırmak amacıyla Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) 3-12 aralık 2010 tarihlerinde dϋzenlenen Paris Denizcilik Fuarına katıldı.

Bodrum Deniz Ticaret Odası ile beraber turizm fuarında yerini alan BOYTAV Bodrum’u başarı ile temsil etti.

Bodrum Belediye Başkanı ve BOYTAV Başkanı Mehmet Kocadon deniz turizmini geliştirmek, tanıtmak ve denizcilerin gelirlerini arttırmak için çalıştıklarını ve bu amaçla denizcilik ile ilgili fuarlara katılacaklarını açıkladı.

Fransa’dan davet edilecek turizm yazarları ve gazetecilerin tanıtıma ivme kazandiracaḡini, bu konuda Kϋltϋr ve Turizm Bakanlıḡı Paris Kϋltϋr ve Tanıtma Mϋşavirliḡi ile temasta olduklarını belirtti.

 Bu yıl Paris Denizcilik Fuarı’nı 106.000 kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fransa’nın nϋfusu 65 milyondur. Nϋfusun % 66’sı her yaz tatile çıkıyor. Fransızlar en çok %15.6 ile Ispanya, %11.4 ile Italya’ya gidiyorlar, %6.7 ile Amerika ve %5.8 ile Belçika bu ϋlkeleri izliyor.

 Ekonomik nedenler, tarihsel ilişkiler ve fransızca konuştuklarından dolayı %5.3 ile Tunus, %3.8 ile Fas’ı tercih ediyorlar. Fransa’dan Tϋrkiye’ye bu yıl 910.000 turist geldi (%2.3).

 Bodrum’a 2010  yılında gelen fransız turist sayisi 91.600. Bodrum Ingiltere’den sonra en çok Fransa’dan turist aḡırladı.

 Fransızlar’ın Bodrum’u tercih etmelerinin nedenleri tarih, kϋltϋr ve yat turizmidir. Tϋrkiye’de en çok Istanbul, Kapadokya, Antalya ve Bodrum’u tercih ediyorlar.

 

 

 

 

PARİS DENİZCİLİK FUARI PARİS DENİZCİLİK FUARI PARİS DENİZCİLİK FUARI PARİS DENİZCİLİK FUARI PARİS DENİZCİLİK FUARI