DUYURULAR > SİZCE BODRUM

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı’nın desteği ile Araştırma Görevlisi Deniz Yüncü liderliği ve gözetiminde 7 Anketör tarafından 2500 turistle yüz yüze görüşerek yapılan anket çalışmalarında turistlere Bodrum hakkında 100 soru yöneltildi.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden, Doç. Dr. Nazmi Kozak’ın danışmanlığında, Araştırma Görevlisi Deniz Yüncü tarafından bir tatil bölgesi olan Bodrum’u kuşatan somut ve soyut unsurların yerli ve yabancı turistler tarafından nasıl algılandığına ilişkin bir tez çalışması yürütülmektedir. Bodrum Belediyesi ve BOYTAV’ın katkıları ile yürütülen çalışmada turistlere Bodrum’un tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri hakkındaki düşünceleri, yerel halk ve esnafın turistlere karşı tutumu, trafik ve ulaşım sorunu, konaklama ve yiyecek, içecek işletmelerinin yeterliliği, kalitesi ve temizliği, çalışan personelin eğitim düzeyi, yerel kültürün ve el sanatlarının sürdürülebilirliği, turistlerin vakit geçirebileceği alan ve meydanların yeterliliği, Bodrum’un yeşil bitki örtüsünün yeterliliği, Bodrum mimarisi, alışveriş imkanları, Bodrum’un eğlence ve spor aktiviteleri açısından zenginliği gibi Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde sorular yöneltildi. Araştırma sonucu Ocak 2011’de yayınlanacak.


Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon konu ile ilgili yaptığı açıklamada araştırma çalışmalarının Bodrum turizminin sürdürülebilirliği ile ilgili kente yön vereceğini ve Bodrum Belediyesi ve BOYTAV’ın bilimsel çalışmaları desteklemeye devam edeceğini belirtti.

 

SİZCE BODRUM